İnandığı Değerlerin, Adı Gibi ‘Yılmaz’ Savunucusu YILMAZ ONAY

“…Emekçiler hayatta olduğu gibi, sanatta da gerçekçidirler.Gerçekçilik bir akım değil, tutumdur.” sözleriyle, toplumsal gerçekliği bir akım olarak değil, yaşam biçimi olarak benimsemiş, işçi sınıfının Türkiye’deki mücadelesinde sanat ve özellikle de tiyatro çalışmalarıyla (işçi tiyatrosu) önemli katkılarda bulunan Yılmaz Onay, epik tiyatronun da ülkemizdeki öncülerindendir.

Klasik tiyatro adamlığının çok ötesinde toplumsal olaylara karşı politik duruşuyla halkın, sanat dünyasının saygısını kazanmış, bilgisini, deneyimlerini paylaşmaktan çekinmemiş, saklamamıştır.Tiyatro dünyasında dokunmadığı yürek yok gibidir.

Onay, ayrıca Nazım Hikmet’in, Bertolt Brecht’in tiyatroda sesi oldu. Yurt dışı çalışmaları da oldukça ses getirdi. 1972 yılında Almanya’da konuk oyuncu sıfatıyla yer alırken, Berlin’de Theater am Halleschen Ufer “Şarkılarımız Ölmesin!” oyununu Almanca sahneledi. Aynı oyun sanatçımız tarafından Fransa’da da sahnelenmişti.

İnandığı değerlerinden milim sapmadan, yaşamından taviz vermeden ömrünü emekçilerin sanat yoluyla bilinçlenmesine adayan Yılmaz Onay’ı saygı ve özlemle anıyorum…

 

Yazan : Talip KOÇ - Kırmızı Perde / Bursa Tiyatro Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

Tarih : -
Yazı kaynak linki: -

Bu yazıyı PDF formatında okumak için tıklayınız.

 

Ana Sayfa       Yaşamı       Yapıtları       Yazıları / Söyleşileri       İşçi Kültür       Hakkında Yazılanlar / Anılar       Galeri       İletişim