12.12.1978 - Yürüyüş Dergisi - 192. Sayı - 14 ve 15. Sayfa / Yılmaz ONAY'ın "İŞÇİ KÜLTÜR DERNEĞİ – Küçük Burjuva Bireyciliğine Karşı Örgütlü Yaratıcılık" yazısını okumak için tıklayınız.

 

1979 Mayıs - Yurt ve Dünya Dergisi - 15. Sayı / Yılmaz ONAY'ın "Ulusal Kültür Sorunu ve CHP'nin Kültür Politikası" yazısını okumak için tıklayınız.

 

17.09.1979 - Yürüyüş Dergisi - 232. Sayı / Yılmaz ONAY'ın "Somut Eylem Programı Gündemde" yazısını okumak için tıklayınız.

 

01.10.1979 - Yürüyüş Dergisi - 234. Sayı / Yılmaz ONAY'ın "Sansürcülüğe Ödün Yok " söyleşisini okumak için tıklayınız.

 

1979 Kasım - Okul Defteri (İki Aylık Eğitim Dergisi) - 5. Sayı - 23-25. Sayfa / Yılmaz ONAY'ın “ 'İŞÇİ KÜLTÜR' VE SINIF MÜCADELESİNİN KÜLTÜR SANAT ALANI " yazısını okumak için tıklayınız.

 

1980 Mart - Yurt ve Dünya Dergisi - 20. Sayı / Yılmaz ONAY'ın "Kapitalist Toplumda Sanat Edebiyat ile Bilimsel Sosyalizm ve İşçi Sınıf Partisi İlişkileri Üzerine Bazı Belgeler" yazısını okumak için tıklayınız.

 

1987 Şubat - Ekonomi ve Politikada Görüş Dergisi - 3. Sayı / Süreyya ÖRGEN'in Yılmaz ONAY ile söyleşisini okumak için tıklayınız.

 

1987 Şubat - Yeni Düşün Dergisi / Mehmet SALİM'in Yılmaz ONAY ile gerçekleştirdiği "Yeter ki yağmur kesilmesin Dışarda" söyleşisini okumak için tıklayınız. Söyleşide bahsedilen gözaltı olayının haberini okumak için tıklayınız.

 

1993 Haziran - Cumhuriyet Kültür - 3. Sayı / Yılmaz ONAY'ın "Nazım'ın Tiyatrosunu Keşfetmeliyiz" yazısını okumak için tıklayınız.

 

1994 Aralık - Tiyatro Tiyatro Dergisi - 44. Sayı / Yılmaz ONAY'ın "Yılın En Berbat Tiyatro Olayı" yazısını okumak için tıklayınız.

 

1995 Ağustos - Artizan.org / Sevilay Saral, Lale Ulutepe, Ömer F. Kurhan, Celal Mordeniz'in Yılmaz ONAY'la gerçekleştirdiği söyleşiyi okumak için tıklayınız.

 

Nurhan Tekerek / “Yılmaz Onay'la dün, bugün ve geleceğe dair” röportajını okumak için tıklayınız.

 

Dündar İNCESU’nun Yılmaz ONAY ile gerçekleştirdiği “S.Günay AKARSU’NUN - Amatörlük, sanatsal özgürlük açısından vazgeçilmez bir özelliktir - değerlendirmesi üzerine bir sohbet" videosunu izlemek için tıklayınız.

 

Mesut İzgi'nin gerçekleştirdiği, Karadul Efsanesi oyununun yazar ve yönetmeni Yılmaz Onay ile oyun müziklerini yapan Alexander Petrov'la söyleşi videosunu izlemek için tıklayınız.

 

Sahne Dergisi - 12. Sayı / “Yılmaz Onay'la 'Fermanlı Deli Hazretleri' üzerine söyleşi” yazısını okumak için tıklayınız.

 

Sahne Dergisi - 12. Sayı / Yılmaz Onay'ın "Geçmişe bakarak geleceği gören yazar : Müsahipzade Celâl” yazısını okumak için tıklayınız.

 

2007 - 2008 B.Ü.O Yıllık - 9. Sayı / Sema Merve İŞ'in Yılmaz ONAY'la gerçekleştirdiği "Puntila ağa ve uşağı Matti oyunu üzerine” söyleşisini okumak için tıklayınız.

 

2010 Ocak - Sanat Cephesi Dergisi - 35. Sayı / Cansu Fırıncı'nın Yılmaz ONAY'la gerçekleştirdiği röportajı (*) okumak için tıklayınız.
(*) Sanat Cephesi’nin 34. Sayısında (Aralık 2009) / Haluk Bilginer İle Röportaj (Cansu Fırıncı/ Nevzat Süs) ( okumak için tıklayınız ) ve 37.sayısında (Mart 2010) / Haluk Bilginer Röportajı: “Dünyanın En Komik Fıkrası: Memur Sanatçılar” (Röportaj: Nevzat Süs/ Cansu Fırıncı)( okumak için tıklayınız )
söyleşisini de bu röportajla doğrudan bağlantılı olduğu için birlikte okumanızı öneririz.

 

2013 Şubat - Sol Kitap - 22. Sayı / Esat Bağış'ın Yılmaz ONAY'la gerçekleştirdiği "Bertolt Brecht - Bütün Oyunları" üzerine röportajını okumak için tıklayınız.

 

24.12.2012 / Mimesis Dergi / Volkan Mantu'nun Yılmaz ONAY'la gerçekleştirdiği “Yılmaz Onay ile Amatör Tiyatro ve Telif Tartışması Üzerine” röportajını okumak için tıklayınız.

 

31.01.2013 / Sol Haber / " Yılmaz Onay'dan Şinasi ve Akün Sahneleri için mücadele çağrısı " yazısınıı okumak için tıklayınız.

 

 

 

 

 

Ana Sayfa       Yaşamı       Yapıtları       Yazıları / Söyleşileri       İşçi Kültür       Hakkında Yazılanlar / Anılar       Galeri       İletişim