Romanlar

 

* Yazılar Filmatik, Yılmaz Onay'ın 1994 yılında yazdığı ilk romanıdır. Roman 1994 yılında Mitos Yayınları'ndan çıkmıştır. Daha sonra 1996 yılında Çınar Yayınları, 2006 yılında da Evrensel Basım Yayın[20] tarafından yayınlanmıştır. Altuğ Savaşal tarafından senaryosu yazılan roman, Altuğ Savaşal rejisi ile, 1998 yılında TRT tarafından filme çekilmiştir.

Romanda Hollanda'ya çalışmaya giden bir ailenin öyküsü anlatılıyor. Sanat tarihçisi olan anne, yurtdışına gittikten hemen sonra Türkiye'ye geri döner. Baba ve oğlu yurtdışında kalırlar. Büyüyen Çocuk artık tam bir Hollandalıdır. Ancak delikanlı bir gün, yabancılığını suratına çarpan bir olay yaşar. Bir Hollandalı gibi yetişmiş olan genç, derinden sarsılır ve kendi özünü aramaya koyulur. Türkiye'ye, Hollandalı kız arkadaşıyla birlikte annesinin yanına gelir. Bu kez de Türkiye'de kendisini yabancı gibi hisseder. Kimlik bunalımı yaşayan genç , müziğini Nurettin Özsuca'nın yaptığı filmin şarkısında duygularını şöyle dile getirir:

"Dilimi bilmiyor kimse
Bilen bilmek istemiyor
Dilim benim gözlerimde
Gören görmek istemiyor."

 

Ana Sayfa       Yaşamı       Yapıtları       Yazıları / Söyleşileri       İşçi Kültür       Hakkında Yazılanlar / Anılar       Galeri       İletişim